Veel kord suhkrusõltuvusest

Huvitav, kas tõesti ainult meie majas on probleem suhkruga ja ekraanidega? Et mõlemad ajavad lapsed hulluks. Huvitav, miks sellest kusagil ei räägita? Kust saaks infot? Kellega rääkida?

Eestikeelset materjali lugedes tuleb välja, et suhkrusõltuvust ei ole olemas. Lihtsalt suhkur on üks toiduaine, mida inimene oma eluks vajab.

Teisalt siiski tänapäeva suhkur ei ole see suhkur. Leidsin ka sellise materjali, mille kohaselt kasuliku suhkru kättesaamiseks peab organism tegema tööd ja seda nimetatakse liitsüsivesikuks. Seda saab täisteraviljadest ja juurviljadest.

Eriti tundlikud on sellele suhkruasjale lapsed  ja on ka kindel, et kergesti kättesaadav suhkur mõjutab laste käitumist.  Teaduslikku tõestust sellel aga ei ole.

Laste suhkrusõltuvus saab alguse tavaliselt perekonna toitumisharjumustest, kus liialdatakse suhkrute ja kiirete süsivesikutega.

Rafineeritud suhkru söömine tühjendab meie keha B-grupi vitamiinidest ja ka teistest mineraalainetest, mis omakorda tekitab närvilisust ning halba enesetunnet.

Anna aga oma impulsside ja emotsioonide kontrollimisega  mitte toimetulevale lapsele  rohkem liitsüsivesikuid, et organism peaks suhkru ümbertöötlemisega rohkem vaeva nägema ja peaks näha olema, kuidas paraneb nende enesekontroll ja käitumine.

Siit tekib veel küsimusi, et mida siis teised pered söövad? Koolist tulnud lastelt kuuled, et pea keegi ei söönud sööklas midagi, vaid käidi pärast puhvetis saiakesi ja muud taolist  toomas. Mõnel on pirukad juba esimesest klassist alates kaasas ja neil ei ole probleeme?

Ja meil, kes ma kooli raha kaasa ei anna, et ei saaks puhvetist šokolaadi ja saiakesi osta ning kodus keedan isegi oma supipõhjad ise (moosist, mahlast, tomatikastmest rääkimata) ja keeran ennast igatpidi rulli, et lapsed vähemalt kolm korda päevas täisväärtuslikku toitu saaks, ainult probleemid ongi.

Jah, neile see tervislik toit ei maitse. Igal õhtul kuulen, kui loll ma olen, kui halva söögi ma tegin (ilma maitsemata), kuidas täna jälle midagi süüa ei ole jne, näen, kuidas kausse-taldrikuid-lusikaid loobitakse, korra oleks peaaegu isegi panniga piki kintsu saanud, niisama rusikatega pekstakse pidevalt  jne. Ja istungi füüsiliselt külmkapi kõrval juba aastaid, et sealt midagi näksida ei saaks. Jah, kodus ongi ainult Pärnu rukkileib ja riisigaletid, et ei oleks suhkrut, pärmi ja nisu. Saavadki ainult õuna või porgandit süüa, kui kõht väga tühjaks läheb, aga ikka on kodused toitumisharjumused valed. Aga kuna nad ainult üksikuid asju söövadki, siis ma täiesti usun, et lisaks B-grupi vitamiinidele on ka teisi elemente kõvasti puudu.  Otsisin juba SynLabi kontaktid üles, sest ma ei viitsi oma isikliku perearstiga kembelda, teenuse ostmine tundub kuidagi kergem ja jaksu mul hetkel tõesti enam üldse ei ole. Mõned vitamiinid tellisin juba ette iHerbist ära ka. No see B ja D.

Eile õhtul oli Vanemal jälle üks totaalne hüsteeriahoog, millega meist keegi enam ei jaksa tegelda. Pole omal (või kellelgi) seda akude laadimise võimalust juba ammu olnud ka. No ja sellel mittejaksamise hetkel panin ka Rajaleidjasse aja. Eks näis, kuhu sellega jõuab, aga kardan, et teen ennast taaskord lolliks. Absoluutselt kõik on mind siiani lolliks teinud: lasteaaia õpetajad, sõbrannad, sugulased (kooliga pole veel tegelenudki). Öeldakse et tänapäeva lapsed ongi sellised – räägivad ainult karjuvas kõneviisis, sest on kogu aeg kellegi peale vihased  ja kui keegi teeb midagi, mis ei meeldi, on hüsteeria platsis, mille käigus annab ennast hingetuks röökida. Isegi koolis sõpru ei ole, sest hommikust õhtuni kõik ainult solvavad. On siis nii või? Ega sellest, mis tegelikutl toimub, ka keegi ei räägi.

Ma millegipärast julgen geenide, minu olematu kasvatusoskuse ja vaktsiinide kõrval ka ikkagi toitu süüdistada.

Ohjah.

Autor: Pille

Kahe lapse ema. Imeloomad OÜ disainer, varustaja, õmbleja, fotograaf, turundaja, raamatupidaja, koristaja, laomees. Hobikorras matkaja, fotograaf, kuduja, kokk, ilu- ja tarbeaias mässaja. Googelda ja leiad kindlasti rohkematki.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.