Hüperaktiivsus või suhkrusõltuvus

Noore on mul ju ilma paberiteta hüperaktiivne ehk tal on tõsiseid keskendumisraskusi ja paigal ta istuda ei suuda minutitki, vahepeal peab nihelema või suisa püsti tõusma. Nii paistab kodus ja ma ei usu, et koolis kuidagi parem on.

Endiselt asjad kaovad või on kodus. Praegu näiteks selgus, et kadunud on muusika töövihik. Ma ei tea, kust ma uue võiks saada. Koolist küsima? Alles esimene kuu ja nii ikka ei saa, et töövihikut kevadeni ei ole.

Lisaks oli ükspäev ekoolis märge, et ei püsi paigal ja ei kuula teisi, kui keegi klassile oma iseseisvat kodutööd esitleb (see kõigil erinev). Samuti on juba olnud kuulda, et ei püsi ka kooritunnis paigal, aga hobidega tegelemine ei ole kohustuslik. Kui kohe üldse ei saa, siis visatagu välja.

Hüperktiivsed peavad jälgima väga ranget režiimi ja toitumist, ainult mina ei tea, kuidas ma seda siin Tallinnas saavutan.  Noorem on juba aastaid kohutavalt kehv sööja ehk süüa kõlbab ainult magus, leib ja puhas kartul, aga just suhkrust ja saiast tuleb teda rangelt eemale hoida.  Hommikuti teatatakse, et kõht ei ole tühi. Õde, kes käib nüüd esimeses vahetuses ja seega on neil söögivahetunnid  erinevad, kaebas, et Noorem pidi käima vahetunnis leiba võtmas. No ja alati on kellelegi raha või midagi magusat kaasas ja seda saab siis omale ka norida. Rääkimine, et nii ei ole ilus või nii ei tehta, ei ole praeguseks tulemust andnud. Ta lihtsalt ei saa aru, mida sobib ja mida ei sobi, mis on hea ja mis on halb, mis on ilus ja mis on inetu.

Taskuraha ta ei saa, sest koolis on puhvet ja kõrval pood. Ükspäev ta sai sünnipäevaks 10 eurot raha, mille ta sai kaasa, sest lubas selle eest peale tunde poest tahvli šokolaadi osta. Reaalsus oli see, et hommikul läks esimese asjana poodi ja ostis saiakesi. Õhtuks oli kümnest neli eurot sirgeks löödud. Raha pidime taaskord hoiule võtma.

Kusjuures päev hiljem oli ta selle ise ikka salaja kaasa võtnud ja hommikul enne kooli ostnud paki kommi. Harilik sõltlase käitumine, aga selline rabelemine, tunni ajal ringi kõndimine ja jutustamine hakkab varem või hiljem teisi segama  ja sellest tuleb jama. Muidugi jama on ka see, et ta on õppimiselt üks klassi parimaid, saab kõik kähku tehtud (ja on selle juures muidugi tohutult lohakas) ja siis on igav, sest igav on tal absoluutselt kogu aeg ehk absoluutselt kogu aeg peab mingi action toimuma.

Niisiis saan ma lapse lasta kodust välja täpselt nii vara, et enne tundide algust ei jõuaks koolis lollusi teha. Mis siis, et pinginaaber on mõnel päeval juba kell 9 ukse taga.

Ma ei tea, kuidas saavad hakkama tööl käivad vanemad, aga mina pean oma lastel pidevalt väga rangelt kõrval seisma. Muidu ei saaks midagi õpitud ega koolikott pakitud. Ja selga läheks esimesed ettejuhtuvad riided, süvenemata, kas need on puhtad, kas need omavahel sobivad või kas need üldse antud hetkel sobivad.  Noorem käiks oma algatusel siiani paljaste säärte, lühikeste varrukate ja ilma sokkideta ja jalga paneks kroksilaadsed kummikossid.

Hommikul tehtaks koolis lollusi ja õhtul seda sama mõne klassikaaslase juures. Ja et vähegi toiduaegadest kinni peetaks, tuleb ka füüsiliselt istuda külmkapi kõrval. Köögiuks meil lukku ei käi. Telekal tuleb tagant ära võtta antenn (nad ei ole seda veel ära lahendanud) ja telefonis kasutada mõnd piiravat app.

Me mõtleme tihti kuhugi täiesti karuurgu kolimise peale ja ühel päeval tuleb see ka teoks teha. Väiksemad klassid,  personaalsem lähenemine, rahulikum õhkkond ja ei mingit puhvetit ega poodi.

Aga võimalik, et kõik eelnev ei ole siiski neurobioloogiline arenguhäire, vaid lihtlabane suhkrusõltuvus, millega ma olen ka juba aastaid püüdnud võidela, aga silmnähtavalt edutult.

Autor: Pille

Kahe lapse ema. Imeloomad OÜ disainer, varustaja, õmbleja, fotograaf, turundaja, raamatupidaja, koristaja, laomees. Hobikorras matkaja, fotograaf, kuduja, kokk, ilu- ja tarbeaias mässaja. Googelda ja leiad kindlasti rohkematki.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.