Jäätmed

Valus, väga valus.

Eesti on Euroopas kolmandal kohal plastikjäätmete tekitamise poolest. See on siis 46 kilo inimese kohta igal aastal.

Aga lugege ise: http://www.thejournal.ie/ireland-plastic-waste-3786393-Jan2018/

Jäätmed on mind huvitanud juba pikka aega. Ülikoolis õppisin Keemia- ja Keskkonnakaitsetehnoloogiat ja tegin oma bakatöö Harjumaa prügilatest. Ma olen käinud vana Pääsküla prügimäe otsas ja veel paljudes teistes. Kord viidi isegi Soome vaatama, kuidas neil see jäätmemajandus organiseeritud on.

Aga see kõik oli väga ammu ja hämmastav, et selle ajaga ei ole märkimisväärseid lahendusi suudetud tekitada.
Tõenäoliselt on meil iga suts pakitud liiga suurtesse karpidesse. Seega tegelikult peaks jäätmete tekitamise vähendamisega tegelema ka tootja, mitte ainult lõpp-tarbija (erinevad materjalid, väiksemad karbid, suuremad portsud).

Me tekitame ka ise rohkem jäätmeid, kui ma tahaks, sest mitu korda nädalas tuleb pakendeid toast välja viia. Õnneks on meil Nõmmel sellised kollased kotid, kuhu kogutakse sisse klaas, plastik ja metall. Varem oli klaasi kott eraldi, aga need läksid ikka ühe auto peale nii ju siis ei olnud mõtet. Kotid viiakse ära kord nädalas ja neid on umbes-täpselt kogu aeg 4 100-liitrist kotti. Seega tekitab siin krundi peal üks pere umbes 100 liitrit pakendijäätmeid. Lisaks on meil õue peal eraldi pakendikast.

Võtan selle asja kindlasti oma pere südameasjaks. Kuidas see maailm ikka muutub, kui me ise ei muutu? Teisalt ma pole eriti kindel, et minu mitteostetud karbid kuidagi statistikat mõjutavad, sest need on ju ikka toodetud ja pakendatud.

Mida ma siis teha saan?

Ei karpides toidule! Lahtist hakkliha ja liha saab turult. Aga kust saab lahtist viinerit ja vorsti? Päris kõike ei jõua kogu aeg ise teha, kuigi täna sain teada, et ka Nõmme turul müüakse soolikaid ja verd. Soole kilo muide poole soodsam, kui Keskturul oli. Valus.

Neid pakitud asju ikka kulub ja eriti nüüd, pidustuste ajal. Meil jäi ju kuu aja sisse kaks sünnipäeva + jõulud + aastavahetus. Suured pakid oleks siin ka abiks.

Puuvilja jaoks tuleks võrkkott teha. Tavaliselt ma kahte õuna kilekotti ei paki, aga praegu olen haigetele lastele rohkem õunu ostnud ja neid on lahtiselt väga halb liigutada. Muidu kilekotte ma poest ei võta ega lase sinna midagi pakkida.

Ei ka kiles leivale ja saiale. Kõige lihtsam oleks neid ise tegema hakata. Tööstuslikku lahtist vist ei ole ja teiste käsitöö on põhjendamatult kallis, kui omal on oskused ja vahendid olemas. Leiburi tehasepoodi tasuks ehk ka vaadata.

Piima ostame ainult 2-liitrites pakkides ja muna kartongist karbis, mitte plastikust.

Ja ongi vist kõik.
Eks ma anna teada, kui kuidagi paremini minema hakkab.

Autor: Pille

Kahe lapse ema. Imeloomad OÜ disainer, varustaja, õmbleja, fotograaf, turundaja, raamatupidaja, koristaja, laomees. Hobikorras matkaja, fotograaf, kuduja, kokk, ilu- ja tarbeaias mässaja. Googelda ja leiad kindlasti rohkematki.

2 kommentaari “Jäätmed”

    1. Ma tahtsin midagi sellist teksti ka sisse kirjutada, aga pähe tuli ainult suur samm mulle, väike samm maailmale ja see kõlab tobedalt. Sa ütlesid nii ilusti.

      Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.