Elu alkohoolikuga

aed20

Tegelikult see Hiiumaa elu ei ole üldse lust ja lillepidu. Nimelt on see siin minu lapsepõlve kodu, kus elavad ka ema ja isa. Ja mu isa on alkohoolik.

Jah, sellest ei tohi rääkida ega kirjutada. Kui ma viimati sellest kirjutasin (see oli veel minu esimeses blogis), hakkasid hõimlased lärmama, et rikun selliste ülestunnistustega nii enda kui oma laste tulevikku ja ei tohi olla. Mina ei saa küll sellest aru, kuidas minu praeguseid tegemisi mõjutavad minu isa praegused tegemised, aga las olla. Blogi panin tookord üldse kinni. Samas on mulle elus öeldud küll, et vaata, kust sa pärit oled, sa ei saagi normaalne olla. Seega oli tookord kindlam nii.

Kel on kogemusi, see saab aru. Aga kogemusi on nii palju, kui mina inimestega rääkinud olen, kahjuks palju. Ainult sellised asjad ei kesta lõputult, siin aga ei paista lõppu veel kusagilt. Isa on napsusõber olnud enamvähem niikaua, kui ma siit ära olen olnud, seega umbes 20 aastat. 8 aastat tagasi, kui ta näiteks mind enam ära ei tundnud, kui siia tulin, arvasin, et enam hullemaks minna ei saa, aga saab. 8 aastaat on juba saanud.

Aga muidu on kõik klassika – lukusta uksi, peida asju, looda, et keegi öösel maja põlema ei pane, kui korra ära käid, on alati põnev tagasi tulles vaadata, mis siis seekord ära on lõhutud, pese ja korista. Näiteks täna hommiku oli esiku vaip märg. Ma ei hakanud tõesti süvenema, kas see oli vesi või oli sinna sisse pissitud, sest seda viimast ikka juhtub. Vaip läks lihtsalt pessu. Ühesõnaga täiskasvanu inimene, aga ükskõik millise abi asemel tekitab sama palju või rohkem lisatööd kui lapsed.

Ja nii mu ema väsibki sellisest elust ja käib vähemalt 3 korda aastas oma kodus, Saaremaal, närve puhkamas. Talvel on asjad omaenese hooleks, aga suvel, kui ta on kõige pikemalt ära, hoiame meie majapidamisel silma peal. Ja ma tunnen juba praegu (me pole sel suvel siin eriti palju järjest olnud), et kopp on sellest jamast ees ja tahaks ka puhata.

Aga talvel maja omaette jätmine on samuti riskibisniss. Näiteks jaanuaris, kui oli selle talve ainuke külmalaine, kimasime esimesel võimalusel siia tuba kütma, aga sauna veekraan oli ikka juba katki külmunud. Võib-olla seda ei juhtuks, kui sauna uks oleks kinni, isa jätab aga kõik üldjuhul laiali. Nii ongi surnud ring, kas paned kõik lukku ja see ajab isa eriti närvi ning ta püüab kõiki uksi esimesel võimalusel ära lõhkuda (ja lõhubki) või lasedki kõik ära vedada ja lõhki külmuda. Hea, et talvel veekatel katki ei külmunud. Selle uue muretsemine oleks olnud kulukam ja ajamahukam kui see kraan.

Tegelikult ajas praegu minu harja punaseks hoopis selline seik. Kuna õues on soojalaine, panid lapsed omale välja kaks plekkvanni, mõlemas vesi sees. Öösel magasime siinsamas vannide kõrval mängumajas. Ja hommikuks oli üks vann veest tühjaks valatud ja kadunud. Arupärimise peale sain vastuseks, et vann sai luku tagant välja ja enam sinna tagasi ei lähe. No tule taevas appi, nagu oleks mingi mänguasi. Aga nagu ema ütleb, siis on alkohooliku mõistus juba natuke väiksem, kui minu kuuesel, nii et sellisega mina asju tulemuslikult ajada ei oska.

Aga selles vannis käisid lapsed saunapäeval vannis, nii et ma ei tea, kus ma neid nüüd vannitan. Ju siis sai nüüd nii nende vannipõli läbi. Samas loodan, et ehk õnnestub see kunagi, mõnel helgemal hetkel, siiski kätte saada.

Aga rohkem sellest ei pajata, kes saab aru, see saab. Igal juhul igasugu lisakuludest, otsimistest ja mõistatamistest siin puudu ei tule. Ja see on kindlasti üks lisapõhjus (peale madratsi või veesoone), mis ka Hiiumaal kogu aeg nii halvasti magan.

Autor: Pille

Kahe lapse ema. Imeloomad OÜ disainer, varustaja, õmbleja, fotograaf, turundaja, raamatupidaja, koristaja, laomees. Hobikorras matkaja, fotograaf, kuduja, kokk, ilu- ja tarbeaias mässaja. Googelda ja leiad kindlasti rohkematki.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.